مقالات

کاربرد اتوسکوپ چیست؟

اتوسکوپ

آشنایی با اتوسکوپ و کاربرد آن

از آنجایی که نشانه های بیماری گوش، نسبتا کم و غالبا غیر اختصاصی هستند، بررسی بالینی گوش در مدیریت اختلالات آن بسیار مهم است. خوشبختانه اتوسکوپ اجازه دسترسی آسان برای بررسی و تشخیص اختلالات پیچیده سیستم شنوایی، بویایی و گلو  را  به پزشک می دهد.

هنگامی که یک بیمار از گوش درد شکایت می کند، بررسی گوش نشان می دهد که آیا اختلال بیمار ناشی از عفونت گوش است یا به عارضه های ناشی از ساختارهای مجاور مانند مفصل تمپوماندیبولار، دندان یا لوزه مربوط می شود. استفاده از اتوسکوپ به عنوان تنها پنجره گوش میانی باعث می شود تا بتوان اطلاعات ارزشمند ظاهر و رفتار غشای تمپانیک را در مورد بیماری احتمالی در گوش میانی بررسی کرد.

اتوسکوپ

اتوسکوپی یکی از روش های اولیه است که پزشک برای تشخیص شکایت بیمار برای کل پیچ و مهره گوش – بینی استفاده می کند. از این رو، استفاده از یک اتوسکوپ خوب که سبب روشنایی، بزرگنمایی شود و قابلیت ایجاد فشار هوا داشته باشد، برای بررسی تحرک پرده گوش ضروری است. بنابراین، این وسیله به پزشک اجازه می دهد تا کانال گوش و به ویژه پرده گوش را با وضوح مشاهده نماید.

چگونه می توان یک آزمایش اتوسکوپی انجام داد

۱٫  به آرامی پینت پالت را برای تعیین اینکه آیا حساسیت وجود دارد، لمس کنید.

۲٫ ورودی کانال گوش که ممکن است در معاینه بیشتر دخالت کند را بازبینی کنید.

۳٫ بزرگترین اسپکولومی را انتخاب کنید که به راحتی به کانال گوش وارد می شود. راست کردن کانال گوش خارجی باعث می شود که اسپرولوم را به راحتی وارد کنید. برای بزرگسالان این کار با کشیدن پینا به سمت بالا و عقب انجام می شود. برای کودکان، این کار با کشیدن سطح به صورت افقی به عقب صورت می پذیرد.

۴٫ هنگام استفاده از otoscope MacroView، چرخش فوکوس از اتوسکوپ را به موقعیت پیش فرض تنظیم کنید.

۵٫ دو راه معمول برای نگه داشتن اوتوزاپ وجود دارد. اولین راه این است که اتوسکوپ را مانند یک چکش نگه دارید و از بالای انگشت شست و انگشتان دستتان به بالای دسته قدرت برسید، نزدیک به منبع نور. شما می توانید لامپ اتصال پنوماتیک بین کف دست همان و دسته قدرت را به راحتی نگه دارید. توصیه می شود که انگشت وسط و انگشت را به سمت خارج بگیرید تا بتوانید با صورت فرد تماس داشته باشید. به این ترتیب، هر گونه هیجان ناگهانی توسط بیمار باعث نمی شود که اتوسکوپ به کانال گوش آسیب برساند. اتوسکوپ همچنین می تواند مانند یک مداد، بین انگشت شست و انگشت اشاره قرار گیرد. شما می توانید لامپ پیوست پنوماتیک را در کف دست نگه دارید. اگر بیمار بچرخد یا حرکت کند، اتوسکوپ به طور همزمان با سر بیمار حرکت خواهد کرد و این باعث آسیب احتمالی به کانال گوش یا حتی غشای تمپان خواهد شد. بسیار مهم است که اتوسکوپی به درستی انجام شود، مخصوصا هنگام بررسی کودکان. حرکت ناگهانی توسط بیمار می تواند انتهای اسپکلوم را سوراخ کند.

۶٫ ممکن است لازم باشد که خط دید و موقعیت اسپکلوم را تنظیم کنید تا دید کامل از کانال گوش و تمام قسمت های پرده گوش مشاهده شود. این یک دید کامپوزیتی از کانال خارجی و پرده گوش را به دست می دهد.

۷٫ اگر پرده گوش یا ناحیه مورد نظر در فوکوس قرار نداشته باشد، تمرین کننده می تواند تنظیم فاصله کانونی سیستم اپتیک اوتواسکوپ MacroView را داشته باشد. برای تنظیم فاصله کانونی، یک انگشت را در هر دو طرف رینگ فوکوس یا در عقب لنز عقب قرار دهید. برای کوتاه کردن فاصله کانونی یا بزرگنمایی، رینگ فوکوس را به سمت خطوط کوچکتر در کنار اوتوسکوپ بچرخانید. برای افزایش فاصله کانونی یا بزرگنمایی، رینگ فوکوس را به سمت تارهای طولانی چرخان کنید.

 

منبع و ماخذ: medisave.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *