تاثیر قوزبند در درمان قوز کمر

هرگاه بخش بالایی ستون فقرات خمیده شود پشت بدن حالت گردی به خود می گیرد که به آن گوژپشتی، یا کیفوز می گویند. اگر این خمیده شدن بیشتر شود و بدن حالت نرمال خود را از دست داده و قوس بزرگی در پشت دیده شود قوز ایجاد شده است. در حالت معمول، در فرد ایستاده خمیدگی ۲۰ تا ۴۰ درجه در ستون فقرات مشاهده می شود، اگر این خمیدگی از ۶۰ درجه بیشتر شود فرد دچار قوز شده است. با پزشک کالا همراه باشید تا با علل ایجاد قوز کمر و راههای درمان قوز کمر آنان بیشتر آشنا شوید.

علل ایجاد قوز کمر

علتهای مختلفی می تواند باعث ایجاد قوز در فرد شود. این حالت می تواند ژنتیکی بوده و به دلیل حالت نامناسب اندام در زمان خردسالی باشد همچنین می تواند در اثر اشکال در رشد ستون فقرات به وجود آید. در زیر به برخی موارد دیگر اشاره می شود:

 • قوزهای مادرزادی: بعضی از نوزادان هنگام تولد، چند مهره از ستون فقراتشان به یکدیگر چسبیده است و به طور مادرزادی حالت قوز در آنها دیده می شود. دلیل این بیماری مشخص نیست و در ظاهر حالتی ژنتیکی است.
 • قوز اندامی: حالت نامناسب اندام های بدن خصوصاً بد نشستن می تواند قوس کمر را به مرور زمان زیاد کرده و باعث بروز قوز شود. به ویژه در کودکان به دلیل بد نشستن در پشت میز و هنگام انجام تکالیف، بلند کردن کیف سنگین که باعث کشیدگی در رباط ها شده و قرار گرفتن ستون مهره ها را دچار اختلال می کند. به این حالت از ایجاد قوز که به علت حالت نادرست اعضای بدن ایجاد می شود قوز اندامی گفته می شود.
 • حالت غیرنرمال ستون فقرات: این حالت به علت رشد غیر طبیعی مهره ها می باشد. در این حالت مهره ها به جای حالت مربعی، به صورت مثلث و سه گوش رشد می کنند و حالت غیر طبیعی به خود می گیرند. رباط های اطراف این مهره های مثلثی شکل ضخیم تر از حد معمول می باشد و موجب شدت گرفتن قوز می شود. به این حالت از ایجاد قوز، قوز کمر شوئرمن گفته می شود. در این مورد قوز می تواند در اثر ژنتیک اتفاق بیفتد و ارثی باشد.
 • برخی بیماریها: بعضی از بیماریها مانند پوکی استخوان، بیماری پاگت، مهره شکاف دار، دیستروفی عضلانی و … می توانند باعث ایجاد قوز شوند.
 • ضربه: در مواقعی ممکن است به ستون فقرات ضربه وارد شده و موجب آسیب به آن گردد.

عوارض:

برخی اوقات قوز بدون درد است و تنها عارضه ی آن حالت غیر طبیعی بدن است که در ظاهر فرد اثر بدی دارد. علاوه بر شکل ظاهر، قوز می تواند باعث مشکلاتی نظیر کمر درد، آسیب دیدگی و ملتهب شدن ستون فقرات، سفتی کمر و باعث بروز حالت خستگی در فرد شود.  این بیماری در بزرگسالان سخت تر درمان و جبران می شود. این بیماری با گذشت زمان شدیدتر شده و ممکن است بلعیدن و نفس کشیدن را دچار اختلال کند.

راه های درمان قوز کمر:

درمان این بیماری بستگی به علت شکل گرفتن قوز، سن بیمار، نشانه های بیماری و قوس کمر دارد. در اینجا به چند مورد از راه های درمان قوز کمر اشاره می کنیم:

 • تمرینات کششی: در حالتی که قوز اندامی باشد، با تصحیح حالات اندامی و مناسب نشستن و انجام تمرینات ساده می توان آن را درمان کرد. در مراحل ابتدایی شروع بیماری بهتر است به پزشک مراجعه کرده و رادیولوژی انجام شود تا میزان انحنا و افزایش آن را بتوان تشخیص داد. باید حرکاتی انجام داد که باعث انعطاف پذیری ستون فقرات شود، حرکات کششی می تواند یکی از بهترین روشهای درمان در مراحل ابتدایی شروع بیماری باشد.
 • محصول قوزبند : در مواقعی که بیماری پیشرفت کرده است بهترین راه درمان استفاده از یک قوزبند است تا به ستون فقرات کمک کند و از افزایش قوز پیشگیری کند. این راه در درمان قوز شوئرمن مفید و موثر است.
 • مراجعه به فیزیوتراپ: با مراجعه به فیزیو تراپ و انجام حرکات ورزشی می توان انعطاف پذیری ستون فقرات و کمر را افزایش داد. بهتر است همراه با فیزیوتراپی از قوزبند استفاده شود تا سیر درمان سریع تر صورت گیرد.
 • درمان شیمایی: برای کاهش درد و سختی کمتر در فرد می توان از داروهایی که پزشک تجویز می کند استفاده کرد.
 • جراحی: وقتی قوز کمر و پشت به پیشرفت خود ادامه دهد و انحنای آن از ۸۰ درجه بیشتر شود، راه های دیگر کمتر می توانند در بهبود این قوز موثر باشند و باعث بهبودی آن نمی شوند. در موارد پیشرفته؛ قوز می تواند به نواحی پایین تر هم سرایت کند و مشکلات عدیده ای نظیر تحت فشار قرار دادن ستون مهره ها، درد طاقت فرسای کمر و فشردگی اعصاب را برای فرد ایجاد کند. جراحی قوز کمر برای کم کردن درد و کمک به کاهش عوارض ناشی از قوز پیشرفته صورت می گیرد. یکی از رایج ترین این عمل ها، همجوشی نخاع است که در آن چند مهره که بیشتر صدمه دیده اند را به هم جوش می دهند.

مزایای استفاده از قوزبند

قوزبند با جهت دهی مناسب به وضعیت قرار گرفتن اندام های مختلف بدن همچون شانه، کتف، گردن، کمر و پشت باعث جلوگیری از پیشرفت قوز شده و دردهای ناشی از این انحنا را کاهش می دهد. این محصول برای افرادی که باید به مدت طولانی در حالت نشسته باشند و در معرض ابتلا به کیفوز و ضعف های عضلانی  هستند، توصیه می شود. زیرا وضعیت قرار گرفتن اندام های بدن را به طور صحیح حفظ می کند.

همچنین با تنظیم کردن کش قوزبند می توان از افتاده شدن شانه ها و قوس کمر جلوگیری کرده و به مرور زمان باعث بهبود و کاهش این عارضه ها شد.

 

 این بار قصد داریم تا به عوامل موثر بر افزایش قد و همچنین معرفی انواع قد سنج ها بپردازیم.  برای اندازه گرفتن قد انسان باید فاصله از بالای سر تا نوک پا را اندازه گرفت. اندازه گیری قد در نوزادان زیر ۲ سال به حالت عمودی و در بزرگسالان به حالت ایستاده انجام می گیرد. عوامل زیادی در میزان قد انسان تاثیر دارد، از جمله  مهمترین این عوامل می توان تغذیه، وراثت و محیط زندگی را نام برد.

در بسیاری از افراد، قد بلند به عنوان یک ویژگی مثبت تلقی می شود و یکی از دلایل اعتماد به نفس افراد به شمار می رود. از همین رو بسیاری برای بهبود قد و بلند تر دیده شدن از محصولات افزایش قد و ورزش های مناسب برای افزایش قد استفاده می کنند. این موضوع به قدری اهمیت پیدا کرده است که محصولات افزایش قد به طور گسترده در تلویزیون و رسانه های جمعی در حال تبلیغ است.

انسان ها همواره میزان قد را تحت نظر دارند و به طور پیوسته خصوصا در مراحل ابتدایی رشد آن را اندازه می گیرند. در مراکز بهداشت از بدو تولد قد نوزادان اندازه گیری می شود و با توجه به نمودارهای خاصی که در این مراکز وجود دارد استاندارد قد آنها محاسبه می شود. که این نشان از اهمیت اندازه گیری قد در انسان و نقش آن در زندگی دارد.  در دختران تا هجده سال و در پسران تا ۲۰ سال رشد قدی ادامه دارد. ولی بیشترین میزان افزایش قد در سن۳ تا ۱۷ سالگی اتفاق می افتد. با پزشک کالا همراه باشید تا عوامل موثر بر قد انسان را بیشتر بشناسیم.

اثرات قد بر سلامت انسان

اگرچه بلند قد بودن به عنوان یک ویژگی مثبت در بین افراد جامعه می باشد ولی این ویژگی تاثیراتی بر سلامت انسان دارد که دانستن آنها مفید فایده است. امروزه رشد قد در سراسر جهان رو به افزایش بوده و با بلندتر بودن فرزندان نسبت به والدین در جامعه نمایان می باشد.  قد می تواند بر میزان توده های چربی بدن، بروز بیماری های قلبی و دیابت اثر بگذارد. میزان چربی کبد در افراد بلند قد کمتر بوده و به انسولین حساسیت بیشتری دارند. به طوری که امراض قلبی و دیابت در کوتاه قدترها بیشتر بروز می کند.

ترومبو آمبولی وریدی یا لخته های خونی، در افراد بلند قد کمتر اتفاق می افتد، این حالت، عامل مهم در سکته مغزی و قلبی می باشد. به طوری که در افراد قد بلند به علت گشاد بودن رگ های خونی، از ایجاد لخته پیشگیری می شود.

در مقابل میزان ابتلا به سرطان در افراد قد بلند بیشتر است. به طوری که مرگ و میر به ازای هر  ۶.۳۵ افزایش در رشد قد، به میزان ۴ درصد در مرگ به دلیل سرطان بیشتر می شود. همچنین ابتلا به سرطان پروستات در مردان قدبلند و سرطان ملانوم در زنان قد بلند بیشتر از افراد کوتاه قد است.

عوامل موثر در افزایش قد

 • خواب: در کنار تغذیه و وراثت خانوادگی، خواب مناسب قبل از دوران بلوغ یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در افزایش قد به شمار می رود.
 • تغذیه: روند رشد طبیعی انسان از کودکی تا بلوغ ثابت بوده و در هر فرد بنا به وراثت و تغذیه متفاوت است. تاثیر تغذیه بر قد بیشتر در دوران بلوغ نمایان می شود زیرا در این دوران جهش رشد بروز می کند. در واقع بیشترین رشد هر شخصی در این دوران می باشد. بنابراین تغذیه مناسب و استفاده از محصولاتی نظیر گوشت، حبوبات، منابع کلسیم و ماهی در افزایش قد تاثیر خیلی زیادی دارد.
 • وراثت: از مهم ترین عوامل موثر در افزایش قد وراثت است که در کنار عوامل دیگر نظیر تغذیه و خواب مناسب بیشتر نمود پیدا می کند. در کل عامل وراثت حدود هشتاد درصد و عوامل محیطی و تغذیه ۲۰ درصد در رشد قد نقش دارند.

قد سنج ها و انواع آن:

قد سنج ابزاری است که برای اندازه گیری قد انسان به کار می رود. از این وسیله در مراکز خدمات درمانی، مطب دکتر، بیمارستان ها و مراکز بهداشت برای بررسی قد بیماران، سالمندان و چکاپ افراد استفاده می شود.  در مراکز بهداشت و مطب دکتران اطفال، نوع عمودی قد سنج ها هم موجود می باشد تا قد نوزادان گرفته شود. این قدسنج ها به صورت میزی بوده و نوزادان را روی میز به حالت خوابیده قرار می دهند و قد آنان را اندازه می گیرند.

قد سنج ها شامل قد سنج بزرگسالان و قد سنج اطفال، قد سنج دیواری و قد سنج دیجیتالی می باشد. از انواع قد سنج ها، قدسنج های مکانیکی و دیجیتالی هستند که برای مصارف مختلف کاربرد دارند. برای اندازه گیری دقیق می توان از قدسنج های دیجیتالی استفاده کرد، اما معمولا نوع دیواری آن در مراکز بهداشتی بیشتر رواج دارد. شرکت های مختلفی در ایران و بازار جهانی وجود دارد که این وسیله را تولید می کنند که با توجه به کیفیت و بازدهی هر شرکت قیمت آنها متفاوت است. این وسیله را می توان در طرح ها و شکل های مختلفی پیدا کرد.

قد سنج دیواری:  قد سنج دیواری از انواع قد سنج ها می باشد که به صورت ایستاده قرار می گیرد. این وسیله، یک نوار فلزی دارد که در وسایل گوناگون اندازه های مختلفی دارد. اما به طور معمول ۲ متر طول دارد و با واحدهای سانتی متر مشخص شده است. عرض این نوار ۲۰ میلی متر است.  این وسیله به راحتی بر روی دیوار نصب می شود.

قد سنج دیجیتالی: اگر نیاز به اندازه گیری دقیق قد باشد استفاده از این وسیله توصیه می شود. قدسنج های مناسب برای بزرگسالان معمولا از ۱۰۰ تا ۲۰۰ سانتی متر را مشخص می کنند. این قدسنج دقت خیلی زیادی دارد. بعضی از این نوع قدسنج ها با باتری، و انواعی از آن هم با برق کار می کنند. همچنین استفاده از این وسیله برای ورزشکارانی که می خواهند قد خود را دقیق بدانند خیلی کاربردی است.

برای مشاهده تمام آموزش ها اینجا کلیک کنید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای سندروم تونل کارپ

سندروم تونل کارپ

موارد مورد نیاز: سه قطعه کینزیوتیپ I شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: درحالی که مچتان را به سمت عقب خم کرده اید، چسب را از ابتدای انگشت شست تا قسمت داخلی آرنج بچسبانید

مرحله دوم: درحالی که مچتان را به سمت عقب خم کرده اید، چسب را از ابتدای انگشت کوچک تا قسمت خارجی آرنج بچسبانید

مرحله سوم: برای ساپورت بیشتر دور آرنج یک چسب دیگر بچسبانید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای رفع درد انگشت

رفع درد انگشت

موارد مورد نیاز: دو قطعه کینزیوتیپ I شکل یک اینچ

مرحله اول: درحالی که انگشتتان را به سمت جلو خم کرده اید، چسب را از پشت مچ به روی انگشت بچسبانید

مرحله دوم:  برای ساپورت بیشتر دور انگشت یک چسب دیگر بچسبانید

مرحله سوم: در حین انجام این کار چسب را در معرض کشش قرار ندهید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای روماتیسم انگشت

روماتیسم انگشت

موارد مورد نیاز: دو قطعه کینزیوتیپ I شکل یک اینچ

مرحله اول: درحالی که انگشتتان را کشیده اید، چسب را از پشت مچ به روی انگشت بچسبانید

مرحله دوم:  درحالی که انگشتتان را کشیده اید، چسب را از جلوی مچ به روی انگشت بچسبانید

مرحله سوم: در حین انجام این کار چسب را در معرض کشش قرار ندهید

مرحله چهارم: این کار را میتوانید برای تمام انگشتان انجام دهید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای رفع درد شست

رفع درد شست

موارد مورد نیاز: یک قطعه کینزیوتیپ Y شکل

مرحله اول: درحالی که شستتان را به سمت عقب کشیده اید چسب Y شکل را مطابق شکل بچسبانید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای تاندونیت شست

تاندونیت شست

موارد مورد نیاز: یک قطعه کینزیوتیپ Y شکل کوتاه و یک قطعه کینزیوتیپ I شکل بلند یک اینچ

مرحله اول: درحالی که مچتان را به سمت داخل خم کرده اید، چسب را از ابتدای انگشت شست تا قسمت داخلی آرنج بچسبانید

مرحله دوم: چسب Y شکل را از سمت شست روی مچ بچسبانید و تا سمت دیگر مچ به نحوی که به مقابل انگشت کوچک برسد امتداد دهید

برای مشاهده تمام آموزش ها اینجا کلیک کنید

برای مشاهده تمام آموزش ها اینجا کلیک کنید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای سندروم تونل کارپ

سندروم تونل کارپ

موارد مورد نیاز: سه قطعه کینزیوتیپ I شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: درحالی که مچتان را به سمت عقب خم کرده اید، چسب را از ابتدای انگشت شست تا قسمت داخلی آرنج بچسبانید

مرحله دوم: درحالی که مچتان را به سمت عقب خم کرده اید، چسب را از ابتدای انگشت کوچک تا قسمت خارجی آرنج بچسبانید

مرحله سوم: برای ساپورت بیشتر دور آرنج یک چسب دیگر بچسبانید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای رفع درد مچ دست

رفع درد مچ دست

موارد مورد نیاز: دو قطعه کینزیوتیپ I شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: درحالی که آرنجتان را کشیده اید، چسب را از مچ تا آرنج مشابه شکل بکشید

مرحله دوم: چسب I شکل را دور مچ ببندید، دو لبه چسب را کامل روی هم نیاورید و کمی فاصله بدهید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای روماتیسم مچ دست

روماتیسم مچ دست

موارد مورد نیاز: یک قطعه کینزیوتیپ Y شکل کوتاه و یک قطعه کینزیوتیپ Y شکل بلند

مرحله اول: درحالی که نوک انگشتان دستتان را روی همان شانه گذاشته اید، از روی نوک آرنجتان چسب Y شکل بلند را به سمت پشت انگشتان دستتان بکشید

مرحله دوم: چسب Y شکل کوتاه را مطابق شکل از قسمت داخلی مچ تا قسمت خارجی مچتان بکشید.

مرحله سوم: در حین انجام این کار چسب را در معرض کشش قرار ندهید

برای مشاهده تمام آموزش ها اینجا کلیک کنید

آمبولی چیست؟

امروز در پزشک کالا قصد داریم که راههای درمان آمبولی را به شما معرفی کنیم. ممکن است به دلایل مختلفی نظیر کند شدن حرکت خون و تغییر در جریان خون رگ ها، در بدن لخته خون ایجاد شود که باعث متوقف کردن جریان خون در اندام های بدن می شود. هرگاه این لخته ها از قسمتی از بدن توسط جریان خون به قسمت دیگر جابه جا شود آمبولی اتفاق افتاده است.

آمبولی در واقع چند تکه لخته خون یا یک تکه پلاک است. در صورت ماندن لخته خون در عروق، راه عبور خون و اکسیژن مسدود می شود، که این انسداد علت بروز نکروز یا مرگ بافتی و متورم کردن محل لخته همراه با درد است. این بیماری را باید به سرعت درمان کرد تا از عوارض آن جلوگیری شود.

ترومبوز وریدی عمقی، نوعی آمبولی است که مخصوصا در ساق پا و اندام های تحتانی ایجاد می شود و خون رسانی به قسمت های فوقانی بدن را دچار اختلال می کند. این بیماری خیلی خطرناک است زیرا لخته خون می تواند حرکت کند و باعث انسداد رگ های باریک ریه شده و حرکت جریان خون را مسدود کند.

علائم آمبولی

آمبولی می تواند در قسمت های مختلف بدن ایجاد شود. در صورت بروز در اندامهای تحتانی به آن آمبولی عمقی گفته می شود که باعث ایجاد حالت سردی و سوزن سوزن شدن شده و ضعف و کرختی را به همراه دارد. این انسداد گاها موجب ضعیف شدن نبض و سوزش می گردد. آمبولی در یک پا ایجاد شده و باعث تغییر رنگ پوست یک پا به سفید یا آبی شده و سبب افزایش گرما، درد، حساسیت، متورم شدن و گرفتگی در یک پا گردد. در این حالت معمولا با استراحت کردن علائم کم شده یا از بین می روند.

آمبولی می تواند در بخش های دیگر بدن مانند روده و مغز ایجاد شود که در روده باعث می شود علائمی نظیر دردهای شکمی و حالت تهوع و بالا آوردن غذا، مخصوصا بعد از خوردن غذا بروز کند. آمبولی در مغز سبب فلج، کم شدن حس شنوایی و تکلم، میگرن، حالت گیجی و  کم شدن دید فرد شود.

علل بروز آمبولی

آمبولی تحتانی یا ترومبوز ورید عمقی هنگامی ایجاد می شود که در وریدهای پا خون به آهستگی حرکت می کند و وریدها آسیب دیده اند. همچنین خون به سبب وجود عواملی تمایل به لخته شدن دارد. عوامل مختلفی این لخته شدن را تحریک کرده و باعث بروز لخته می شود. از جمله این عوال می توان به چاقی، کم تحرکی، باردار شدن و تغییرات هورمونی اشاره کرد. نشستن های طولانی، شکستگی های لگن، عدم توانایی حرکت به علت بیماری خاص، سرطان، بیماریهای قلبی و … از دیگر علل ایجاد آمبولی می باشند.

راه های درمان آمبولی

برای جلوگیری از پیشرفت و بزرگ شدن لخته، و پیشگیری از عوارض آمبولی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داروهای رقیق کننده خون: استفاده از داروهای ضد انعقاد باعث بهبود جریان خون شده و از لخته شدن خون جلوگیری می کند. از جمله این داروها می توان هپارین، وارفارین و کلگزان را نام برد. مصرف این داروها باید به صلاحدید پزشک مصرف شود. در آمبولی وریدی عمقی پا از داروی گلکزان بیشتر استفاده می شود.
 • استراحت کردن: هنگامی که از داروهای ضدانعقاد خون استفاده می شود استراحت کردن ضروری است. با مصرف این داروها لخته های خون شکسته شده و در جریان خون به حرکت در می آیند و می توانند در بخش های دیگر باعث انسداد و اختلال گردند، به همین خاطر استراحت کردن و قرار دادن پاها بالا تر از سطح بدن موجب تسریع در بهبود و کمک به دوره درمان دارو می شود.
 • جوراب آنتjvی ترومبوز یا آنتی آمبولی : این محصول برای پیشگیری از بروز آمبولی ساخته شده است و استفاده از آن در طول استراحت توصیه می شود. جوراب آنتی ترومبوز باعث افزایش جریان خون در عروق پا می شوند و بهبودی را تسریع می کنند.
 • درمان سنتی: پیاده روی باعث پیشگیری از ایجاد لخته شده و لخته خونی را درمان می کند. استفاده از جوراب های تنگ، کاهش وزن و نکشیدن سیگار و تغییر در شیوه زندگی میتواند باعث کاهش بروز لخته در خون شود. همچنین استفاده از غذاهایی که حاوی ویتامین k هستند نظیر سبزیجات برگ سبز میتواند در هنگام مصرف داروهای ضد انعقاد خون سبب تسریع روند بهبودی شود.

این جوراب ها زمانی که در استراحت هستید و فعالیت بدنی کم دارید مورد استفاده قرار می گیرد. گردش خون هنگام مصرف این جوراب ها افزایش یافته و پس از جراحی هایی نظیر عمل زانو و آرتروپلاستی(تعویض مفصل زانو) در بستر مورد استفاده قرار میگیرد.

روند تاثیرگذاری این محصول به این صورت است که با وارد کردن فشار از مچ پا تا زانو باعث تسریع گردش خون می شود، بنابراین ایجاد لخته کاهش می یابد.

در صورت بروز علائمی نظیر متورم شدن پا، درد و حساس شدن یکی از پاها، کوفتگی و خستگی پا، افزایش گرما و  قرمزی در محل لخته و احساس درد هنگام خم کردن پا به طرف زانو استفاده از جوراب آنتی ترومبوز می تواند با تسریع در گردش خون سبب کمک به بهبودی و رفع این علائم شود.

جوراب آنتی آمبولی در انواع زیر زانو و بالای زانو وجود دارد که بسته به محل لخته خون می توان از آنها استفاده کرد. برای بهبود واریسهای ایجاد شده در ساق پا و پشت ران نیز می توان از این جورابها استفاده کرد.

در کف جوراب سوراخهایی وجود دارد تا حرکت جریان خون را تنظیم و کنترل نماید. در قسمت بالایی جوراب های ضد آمبولی بالای ران، یک نوار سیلیکونی وجود دارد که باعث حفظ فشار می شود و از لغزیدن جوراب به پایین جلوگیری میکند. این جوراب ها با اعمال فشار خارجی به پا سبب تسریع در جریان خون می شود، این فشار در مچ بیشتر بوده و در قسمت بالای ران و کاف کاهش می یابد.

خار پاشنه بیماری است که معمولا ۱۰ درصد افراد در طول زندگی به نوعی دچار آن می شوند. به این علت که میزان شیوع این بیماری نسبتا بالا است، امروز در پزشک کالا قصد بررسی و معرفی راه های درمان خار پاشنه پا را داریم.

نام علمی خار پاشنه فاسئیت پلانتار است و بر اثر التهاب فاشیای پلانتار به وجود می آید. با وجود اینکه درد پاشنه پا به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد اما علت عمده آن خار پاشنه یا همان فاشیای پلانتار است.

فاشیای پلانتار یک نوار بلند و کلفت است که زیر پوست کف پا قرار گرفته است. این نوار از پاشنه پا به زیر پنجه پا کشیده شده و موجب قوس کف پا می شود و هنگامی که بیش از حد به آن فشار وارد شود، کشیدگی و پارگی میکروسکوپی در قسمت اتصال فاشیای پلانتار به وجود می آید که همین امر باعث احساس درد در پاشنه پا می شود.

در واقع خار پاشنه اصطلاحی است که برای این بیماری به کار می رود و علت درد پاشنه پا وجود خار در پاشنه بیمار نیست. البته دلیل این نام گذاری به این مربوط می شود که بسیاری از افراد مبتلا به فاسئیت پلانتار، برجستگی کوچک استخوانی در زیر پاشنه پا دارند.

نکته ای که باید در خصوص این بیماری گفت این است که همه افرادی که خار پاشنه پا دارند الزاما دردی را احساس نمی کنند و کسانی هم که درد را احساس می کنند الزاما دردشان با خارج کردن این برجستگی استخوانی از بین نمی رود.

خصوصیات بیماری خار پاشنه

معمولا افرادی که این بیماری را دارند در دو سه قدم اولی که پس از بیدار شدن بر می دارند، احساس درد می کنند که این درد رفته رفته کمتر می شود. گاهی نیز در هنگام راه رفتن و یا دویدن درد به سراغ آنان می آید. از دیگر خصوصیات این بیماری درد زیر پاشنه و کمی متمایل به داخل پاشنه است. همینطور اگر با انگشت به زیر پاشنه پا و کمی متمایل به داخل، فشار وارد کنیم درد ایجاد می شود. از عواملی هم که این درد را تشدید می کنند می توان به انجام غیر اصولی فعالیت های بدنی و ورزشی، سر پا ایستادن زیاد و بالا رفتن از پله اشاره کرد.

بعضی از بیماران به علت درد در سمت داخلی پاشنه پا سعی می کنند که با سمت خارج پای خود راه بروند که طبیعتا این کار به علت فشار زیاد وارد شده بر سمت خارجی پاشنه پا، موجب درد در این ناحیه نیز می شود.

علل ایجاد بیماری وروش تشخیص خار پاشنه پا

از عوامل موثر در بروز این بیماری می توان به این موارد اشاره نمود:

 • قوس زیاد کف پا
 • صافی کف پا
 • افزایش وزن
 • افزایش سن
 • افزایش فعالیت بدنی که به یکباره صورت بگیرد
 • استفاده از کفش های نامناسب که کف قوس دار ندارند
 • راه رفتن طولانی روی زمین های سفت یا شیب دار
 • سر پا ایستادن زیاد
 • چرخش کف پا به خارج و ایجاد انحراف در کف پا
 • سفت بودن عضلات پشت ساق پا یا سفت بودن تاندون آشیل

از آنجایی که گاهی اوقات و در بعضی از افراد، برجستگی استخوانی الزاما باعث بروز درد نمی شود، پس حتما باید در کنار روش معمول آن که پزشک به زیر پاشنه در ناحیه ای که به سمت داخل پاشنه نزدیکتر است فشار وارد می کند، عکسبرداری نیز انجام شود.

درمان بیماری خار پاشنه

این بیماری در اکثر مواقع بدون جراحی درمان می شود، ولی گاهی اوقات برای درمان آن نیاز به جراحی است. یکی از روشهای درمان خار پاشنه این است که روزانه سه تا چهار مرتبه و هر بار به مدت ۲۰ دقیقه کیسه پلاستیکی حاوی یخ را روی پاشنه پا قرار دهیم. نرمش های خاص برای پا، مثل نرمش و کشش فاشیای پلانتار یا نرمش و کشش عضلات پشت ساق نیز مفید است. همچنین می توان با قرار دادن کفی های سیلیکونی زیر پاشنه پا، کف پا را نرم نگه داشت. ممکن است پزشک معالج برای درمان، تزریق کورتون در محل درد را تجویز کند. داروهای ضد التهاب نیز گاهی در کنار درمان به کار می روند.

روش درمانی دیگر استفاده از شوک ویوتراپی است که با تاباندن امواج پرقدرت صوتی به ناحیه پاشنه موجب تسریع در روند ترمیم آسیب های فاشیای پلانتار  می شود. نوار بندی یا تیپینگ و همینطور ماساژ درمانی که هر دوی آنها می بایست توسط افراد متخصص و خبره انجام شود از دیگر روش های غیر جراحی درمان خار پاشنه پا محسوب می شوند.

چنانچه بعد از یک سال درمان  مداوم با روش های غیر جراحی، بهبودی حاصل نشد، پزشک جراح از روش جراحی به روش باز یا آندوسکوپ برای درمان بیماری بهره می گیرد. البته درصد کمی از افرادی که دچار خار پاشنه شده اند نیاز به جراحی پیدا میکنند.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که سبک زندگی نادرست دلیل عمده بروز بیماری خار پاشنه است و تنها با رعایت نکات ساده می توان از بروز آن جلوگیری نمود.

برای مشاهده تمام آموزش ها اینجا کلیک کنید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای رفع درد داخلی آرنج (۱)

رفع درد داخلی آرنج (۱)

موارد مورد نیاز: دو قطعه کینزیوتیپ I شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: چسب I شکل را در ابتدای مچ بچسبانید ودرحالیکه آرنجتون را به آرامی خم میکنید حدود ۵۰ درصد کش را بکشید و سر دیگر آن را به قسمت داخلی آرنج بچسبانید

مرحله دوم: چسب را در قسمت داخلی آرنج بچسبانید و با کمی کشش مطابق شکل چسب را به سمت مچ بچسبانید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای رفع درد داخلی آرنج (۲)

رفع درد داخلی آرنج (۲)

موارد مورد نیاز: یک قطعه کینزیوتیپ I شکل و یک قطعه کینزیوتیپ X شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: در حالیکه آرنج را به آرامی خم کرده اید، چسب X شکل را در قسمت داخلی آرنج بچسبانید

مرحله دوم: چسب I شکل را روی چسب X شکل بچسبانید و مطابق شکل با دور زدن چسب به پشت مچ برسانید

مرحله سوم: در حین انجام این کار چسب را در معرض کشش قرار ندهید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای گلف البو

گلف البو

موارد مورد نیاز: دو قطعه کینزیوتیپ Y شکل و یک قطعه کینزیوتیپ I شکل

مرحله اول: در حالیکه مچتان به عقب خم کرده اید چسب Y شکل را در جلوی مچ بچسبانید و به سمت آرنج دو بال چسب را مطابق شکل هدایت کنید

مرحله دوم: چسب Y شکل را روی قسمت داخلی آرنج بچسبانید و بصورت اریب مطابق شکل از روی عضله ساعد رد کنید

مرحله سوم: چسب I شکل را با کشش ۵۰ درصد در قسمت داخلی آرنج بچسبانید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای رفع درد کنار آرنج (۱)

رفع درد کنار آرنج (۱)

موارد مورد نیاز: سه قطعه کینزیوتیپ I شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: در حالیکه آرنج را به آرامی خم کرده اید، چسب را از پشت مچ تا قسمت کنار آرنج با ۵۰ درصد کشش چسب بچسبانید

مرحله دوم: چسب دیگر را بدون کشش از بالای بازو تا کنار آرنج بدون کشش بچسبانید

مرحله سوم: برای ساپورت بیشتر دور آرنج یک چسب دیگر بچسبانید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای رفع درد کنار آرنج (۲)

رفع درد کنار آرنج (۲)

موارد مورد نیاز: یک قطعه کینزیوتیپ Y شکل و یک قطعه کینزیوتیپ X شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: در حالیکه آرنج را به آرامی خم کرده اید، چسب X شکل را در قسمت کناری آرنج بچسبانید

مرحله دوم: مطابق شکل چسب I شکل را روی چسب X شکل بچسبانید و مطابق شکل با دور زدن چسب به نزدیک کف دست برسانید

مرحله سوم: در حین انجام این کار چسب را در معرض کشش قرار ندهید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای رفع درد قسمت بیرونی آرنج

رفع درد قسمت بیرونی آرنج

موارد مورد نیاز: یک قطعه کینزیوتیپ Y شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: در حالیکه مچ در حالت عادی قرار دارد چسب Y شکل را به پشت مچ بچسبانید

مرحله دوم: مچ را تا آخرین حالت در معرض کشش قرار دهید و بال بیرونی چسب را به قسمتهای بیورنی آرنج بچسبانید

مرحله سوم: مچ را تا آخرین حالت در معرض کشش قرار دهید و بال درونی چسب را به قسمتهای درونی آرنج بچسبانید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای روماتیسم آرنج

روماتیسم آرنج

موارد مورد نیاز: دو قطعه کینزیوتیپ Y شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: چسب Y شکل را روی آرنج بچسبانید و در حالیکه دست را مطابق شکل پشت گردن گرفته اید، دو بال چسب را اطراف عضله پشت بازو بچسبانید

مرحله دوم: چسب Y شکل دیگر را قسمت داخلی آرنج بچسبانید و یک بال چسب را به سمت مچ و بال دیگر را مطابق شکل در جهت مخالف بچسبانید

مرحله سوم: در حین انجام این کار چسب را در معرض کشش قرار ندهید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای تنیس البو

تنیس البو

موارد مورد نیاز: دو قطعه کینزیوتیپ Y شکل و یک قطعه کینزیوتیپ I شکل بلند و یک قطعه کینزیوتیپ I شکل کوتاه و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: دو چسب Y شکل را از روی آرنج به سمت شانه مطابق شکل درحالیکه دستتان را روی شانه دیگر گذاشته اید بچسبانید

مرحله دوم: درحالیکه آرنج را بصورت خفیف خم کرده اید چسب I شکل بلند را از قسمت داخلی آرنج مطابق شکل در اطراف ساعد دور بزنید

مرحله سوم: چسب I شکل کوتاه را در قسمت داخلی آرنج مطابق شکل و با ۵۰ درصد کشش در چسب بچسبانید

برای مشاهده تمام آموزش ها اینجا کلیک کنید

برای مشاهده تمام آموزش ها اینجا کلیک کنید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای بازو

بازو

موارد مورد نیاز: یک قطعه کینزیوتیپ Y شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: چسب Y شکل را در حالیکه آرنجتون را کشیده اید در قسمت داخلی آرنج بچسبانید

مرحله دوم: دو بال چسب را به قسمتهای بالا و پایین بازو بچسبانید

 • نحوه بستن چسب تیپ بیرون ساعد

بیرون ساعد

موارد مورد نیاز: دو قطعه کینزیوتیپ Y شکل و یک قطعه کینزیوتیپ I شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: دو چسب Y شکل را مطابق شکل به نحوی بچسبانید که با خم کردن آهسته مچ کل قسمت بیرونی ساعد پوشش داده شود

مرحله دوم: چسب I شکل را دور مچ ببندید، دو لبه چسب را کامل روی هم نیاورید و کمی فاصله بدهید

 • نحوه بستن چسب تیپ داخل ساعد

داخل ساعد

موارد مورد نیاز: یک قطعه کینزیوتیپ Y شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: مچ را در حالت عادی بگیرید و چسب را از ابتدای کف دست بچسبانید

مرحله دوم: مچ را به عقب خم کنید و بال داخلی چسب را مشابه شکل بچسبانید

مرحله سوم: مچ را به حالت عادی برگردانید و بال خارجی چسب را مشابه شکل بچسبانید

برای مشاهده تمام آموزش ها اینجا کلیک کنید

برای مشاهده تمام آموزش ها اینجا کلیک کنید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای رفع درد کمر و شانه

درد کمر و شانه

موارد مورد نیاز: دو قطعه کینزیوتیپ I شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: از قسمت پایینی گردن به سمت زیر دنده چسب را بچسبانید

مرحله دوم: دقیقا مشابه با مرحله اول از سمت مقابل از قسمت پایینی گردن به سمت زیر دنده چسب را بچسبانید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای رفع خشک شدن شانه

خشک شدن شانه

موارد مورد نیاز: چهار قطعه کینزیوتیپ Y شکل و یک قطعه I شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: مطابق شکل از روی شانه به سمت کمر چسب Y شکل را بچسبانید

مرحله دوم: از بالای بازو محل اتصال دو بال چسب Y شکل را در حالتی که دستتان را کشیده اید و تا انتهای شانه حالت کششی را احساس میکنید، به سمت بالای شانه بچسبانید

مرحله سوم: دو بال چسب Y شکل را در حالیکه دستتان را مطابق شکل پشتتان قرار داده اید و شانه در معرض کشش است بچسبانید

مرحله چهارم: مطابق شکل چسب Y شکل را از ستون فقرات تا شانه بچسبانید

مرحله پنجم: مطابق شکل چسب Y شکل را از شانه تا قفسه سینه بچسبانید

مرحله ششم: چسب I شکل کوچک را از مفصل شانه تا بالای بازو بچسبانید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای شانه

شانه

موارد مورد نیاز: یک قطعه کینزیوتیپ Y شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: در حالی که دستتان را در پشت کمرتان قرار داده اید چسب Y شکل را بالای بازو قرار دهید و بال جلویی را به سمت جلوی شانه بچسبانید

مرحله دوم: بال پشتی را به سمت پشت شانه بچسبانید در حالیکه دستتان را روی شانه مخالف گذاشته اید

مرحله سوم: در حین انجام این کار چسب را در معرض کشش قرار ندهید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای گردن و شانه (۱)

گردن و شانه (۱)

موارد مورد نیاز: دو قطعه کینزیوتیپ I شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: در حالی که گردنتان را به سمت راست خم کرده اید چسب را از بالای گردن تا روی شانه مطابق شکل بچسبانید

مرحله دوم: همین کار را برای سمت دیگه گردن هم تکرار کنید در حالی که گردن را به سمت چپ خم کرده اید

مرحله سوم: در حین انجام این کار چسب را در معرض کشش قرار ندهید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای گردن و شانه (۲)

گردن و شانه (۲)

موارد مورد نیاز: یک قطعه کینزیوتیپ I شکل و یک قطعه Yشکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: چسب I شکل را به نحوی که قسمت پشتی شانه را بپوشاند، بچسبانید

مرحله دوم: چسب Y شکل را در بالای شانه بچسبانید

مرحله سوم: بال بالایی چسب را به سمت گردن ببرید و بچسبانید و بال پایینی را تا ستون فقرات ببرید و مطابق شکل بچسبانید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای بالای شانه

بالای شانه

موارد مورد نیاز: یک قطعه کینزیوتیپ X شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: چسب X شکل را با کششی خفیف در مرکز چسب در ناحیه بالای شانه بچسبانید

مرحله دوم: مطابق مرحله اول برای شانه دیگر هم درصورت لزوم همین عملیات را تکرار کنید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای ضربدیدگی شانه

ضربدیدگی شانه

موارد مورد نیاز: سه قطعه کینزیوتیپ Y شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: چسب Y شکل را در یک سوم بالایی شانه بچسبانید

مرحله دوم: بال جلویی را درحالیکه آرنجتان را در معرض کشش قرار داده اید بچسبانید

مرحله سوم: بال پشتی را درحالیکه دستتان را روی شانه دیگر گذاشته اید بچسبانید

مرحله چهارم: دست را در حالت عادی و بدون کشش رها کنید و مطابق شکل دو عدد چسب Y شکل را ضربدری روی هم بچسبانید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای بیش از حد کار کشیدن از شانه

بیش از حد کار کشیدن از شانه

موارد مورد نیاز: دو قطعه کینزیوتیپ Y شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: چسب Y شکل را در بالای شانه قرار دهید و درحالیکه دستتان را پشت کمرتان گرفته اید به سمت قفسه سینه بچسبانید

مرحله دوم: از جلوی شانه دو بال چسب Y شکل را به نحوی از دور قسمت داخلی بازو رد کنید که در قسمت داخلی آرنج به هم برسند

مرحله سوم: در حین انجام این کار چسب را در معرض کشش قرار ندهید

برای مشاهده تمام آموزش ها اینجا کلیک کنید

برای مشاهده تمام آموزش ها اینجا کلیک کنید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای درد قسمت جلوی گردن

درد قسمت جلوی گردن

موارد مورد نیاز: سه قطعه کینزیوتیپ Y شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: سر را به سمت عقب بکشید و چسب Y شکل را درست از وسط سینه به نحوی قرار دهید که دو بال چسب از اطراف گردن عبور کرده و به زیر دو طرف چانه برسد

مرحله دوم: درصورتیکه با چرخاندن سرتان به اطراف احساس درد دارید. از کنار گوش چسب را به نحوی بچسبانید که مشابه شکل، بالهای چسب روی ترقوه قرار گیرد.

مرحله سوم: همین روند را برای سمت دیگر گردنتان نیز انجام دهید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای درد دو سمت گردن

درد دو سمت گردن

موارد مورد نیاز: دو قطعه کینزیوتیپ I شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: چسب را از روی استخوان ترقوه به سمت لاله گوش در حالی که سرتان را کمی به سمت راست چرخانده اید، بچسبانید

مرحله دوم: چسب بعدی را مشابه شکل از زیر لایه گوش و درکنار چسب قبلی قرار دهید

مرحله سوم: در حین انجام این کار چسب را در معرض کشش قرار ندهید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای رفع خشک شدن گردن

خشک شدن گردن

موارد مورد نیاز: یک قطعه کینزیوتیپ I شکل و یک قطعه Yشکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: چسب Y شکل را در قسمت بالایی گردن قرار دهید

مرحله دوم: دو بال چسب را به دو سمت خارجی ستون فقرات در شرایطی که گردن به سمت جلو خم شده بچسبانید

مرحله سوم: چسب I شکل را بصورت افقی مشابه شکل بچسبانید. در مرکز چسب کمی کشیدگی داشته باشید ولی در دو انتهای چسب از کشیدگی چسب پرهیز کنید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای گردن و شانه (۱)

گردن و شانه (۱)

موارد مورد نیاز: دو قطعه کینزیوتیپ I شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: در حالی که گردنتان را به سمت راست خم کرده اید چسب را از بالای گردن تا روی شانه مطابق شکل بچسبانید

مرحله دوم: همین کار را برای سمت دیگه گردن هم تکرار کنید در حالی که گردن را به سمت چپ خم کرده اید

مرحله سوم: در حین انجام این کار چسب را در معرض کشش قرار ندهید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای گردن و شانه (۲)

گردن و شانه (۲)

موارد مورد نیاز: یک قطعه کینزیوتیپ I شکل و یک قطعه Yشکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: چسب I شکل را به نحوی که قسمت پشتی شانه را بپوشاند، بچسبانید

مرحله دوم: چسب Y شکل را در بالای شانه بچسبانید

مرحله سوم: بال بالایی چسب را به سمت گردن ببرید و بچسبانید و بال پایینی را تا ستون فقرات ببرید و مطابق شکل بچسبانید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای درد پشت گردن (۱)

پشت گردن (۱)

موارد مورد نیاز: دو قطعه کینزیوتیپ I شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: درحالی که سر را به سمت جلو خم کرده اید دو چسب را از خط موی پشت گردن تا کمر در راستای ستون فقرات مطابق شکل بچسبانید

مرحله دوم: در حین انجام این کار چسب را در معرض کشش قرار ندهید

 • نحوه بستن چسب تیپ برای درد پشت گردن (۲)

پشت گردن (۲)

موارد مورد نیاز: یک قطعه کینزیوتیپ Y شکل و یک نفر برای چسباندن چسب ها

مرحله اول: درحالی که سر را به سمت جلو خم کرده اید  چسب را در خط موی پشت گردن قرار دهید و دو بال آن را  تا کمر در راستای ستون فقرات مطابق شکل بچسبانید

مرحله دوم: در حین انجام این کار چسب را در معرض کشش قرار ندهید

برای مشاهده تمام آموزش ها اینجا کلیک کنید