راز سلامتی و درمان, مقالات

جوراب واریس چه نقشی در درمان واریس دارد؟

امروز در پزشک کالا  قصد داریم به نقش درمانی جوراب واریس بپردازیم. ممکن است برای بسیاری از افراد پیش بیاید که با تیرگی و متورم شدن رگ های در هم پیچیده شده ی پای خود مواجه شوند و دلیل آن را متوجه نباشند. باید بگوییم نگران نباشید، چون این عارضه ای متداول است که برای بسیاری از افراد ممکن است اتفاق بیافتد. نام این بیماری که دچارش شده اید، واریس است که از علایم آن وجود رگ های سیاه رنگ، ورم کرده و پرپیچ و خم که غالبا با خارش و احساس سنگینی در پاها همراه است بروز پیدا می کند.

از شایع ترین دلایلی که سبب میشود به واریس مبتلا شوید ایستادن های طولانی مدت می باشد. البته چاقی، حاملگی و انجام کار های خیلی سنگین هم می تواند سبب ایجاد واریس شود.

 

راه های درمان واریس

یکی از راه های درمان این بیماری که بسیاری از پزشکان آن را توصیه می کنند استفاده از جوراب واریس است. طبق تحقیقات صورت گرفته روی کسانی که از این جوراب ها به صورت مداوم استفاده می کنند، نشان از بهبودی جریان گردش خون در پاهای افراد است به طوری که نمی توانند پوشیدن آن را ترک کنند وگرنه حتی قادر به راه رفتن هم نیستند!

جوراب واریس چیست؟

جوراب واریس به گونه ای طراحی شده است که با اعمال فشار تدریجی به پا در نواحی قوزک، ساق و ران پا جریان گردش خون  به سمت قلب برخلاف نیروی جاذبه را روان می کند. همچنین با بهبود عملکرد عضلات ساق پا، به برگشت  بهتر خون و جذب مایع لنفاوی کمک می کند. جوراب واریس در نوع ها و اندازه های مختلف با توجه به ناحیه تحت پوشش دسته بندی می شود که رایج ترین  آن ها جوراب های زیر زانو، جوراب های نیمه ران و انواع جوراب شلواری ها  هستند.

مهم ترین نکاتی که در استفاده از جوراب واریس باید به آن توجه داشت

از مهم ترین نکات در مصرف این جوراب می توان به استفاده مداوم و تعویض منظم آن اشاره کرد. به دلیل اینکه با مصرف مداوم آن قابلیت کششی و اثربخشی آن کاهش می یابد توصیه میشود به طور متوسط هر ۴ تا ۶ ماه یکبار تعویض شود. البته اگر نگهداری از آن به خوبی انجام شود ممکن است تا یک سال هم بتوان از آن استفاده کرد.

این جوراب به گونه ای طراحی شده است که به شکل سفتی اطراف پا قرار میگیرد که ممکن است در ابتدا به افراد احساس راحتی منتقل نکند، پس زمان نیاز است تا به آن عادت کنید و با اثرات مفید و مثبت آن روبه رو شوید.

میتوانید از توصیه های زیر برای پوشیدن جوراب واریس کمک بگیرید:

  • سعی کنید به خود عادت دهید هر روز صبح قبل از این که از رختخواب خود بیرون بیاید جوراب واریس را بپوشید. دلیل آن این است که تورم پاها در صبح به کمترین میزان خود می رسد.
  • هنگام پوشیدن جوراب واریس مطمئن شوید پاشنه پا در جای خود قرار گرفته است و چروک های اضافی ایجاد شده در جوراب خود را صاف کنید. چنانچه نوع جوراب شما در سایز بلند خریداری شده است بایستید و آن را تا بالای زانو بکشید به طوری که باسن و کمرتان را بپوشاند.
  • برای این که با پوشیدن جوراب احساس نرمی و راحتی کنید و کاملا بر پای شما بنشیند مقداری پودر تالک یا پودر بچه به پای خود بمالید سپس جوراب را به خود بپوشانید.
  • چنانچه در استفاده از جوراب واریس وقفه بیاندازید،پوشیدن آن برایتان سخت می شود چون پای شما بیش از اندازه متورم می شود طوری که نمیتوانید جوراب بپوشید.در این حالت که جوراب برایتان تنگ به نظر می رسد، اقدام به بستن بانداژ زیر جوراب کنید.
  • برای شست و شوی جوراب آن را با صابون و آب گرم بشویید و بگذارید تا در هوای باز خشک شود. البته می توانید آن را در ماشین لباس شویی هم شستشو دهید ولی اگر با دست شسته شود و در هوای آزاد خشک شود ماندگاری آن بیشتر است. به افراد مبتلا به لنف توصیه میشود تا برنامه پوشیدن جوراب خود را طبق تجویز پزشکشان دنبال کنند.
  • اگرچه با پوشیدن جوراب واریس در طول روز به سبب گردش خون بهتر در پاهای شما قدرت و انرژی بیشتری پیدا می کنید و احساس بهتری دارید ولی باید به این نکته توجه کنید که پاها هم به زمان استراحت نیاز دارند. بنابراین توصیه می شود از جوراب واریس در هنگام استراحت و شبها استفاده نکنید و دائما این جوراب را پایتان نکنید. البته بعضی مواقع پزشکان توصیه میکنند در جاهایی مثل سفر های طولانی هوایی از جوراب واریس در تمام طول مسیر استفاده کنید و حتی هنگام خواب هم آن را در پا نگه دارید. همچنین اگر شرایط کاریتان به گونه ای است که که طولانی مدت باید در محل کار حضور داشته باشید یا شیف های کاری دارید به پا داشتن این جوراب مشکلی ایجاد نمیکند ولی در نظر داشته باشید که به پاها هم باید استراحت داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *