راز سلامتی و درمان, زیبایی و تناسب اندام, مقالات

تاثیر قوزبند در درمان قوز کمر

هرگاه بخش بالایی ستون فقرات خمیده شود پشت بدن حالت گردی به خود می گیرد که به آن گوژپشتی، یا کیفوز می گویند. اگر این خمیده شدن بیشتر شود و بدن حالت نرمال خود را از دست داده و قوس بزرگی در پشت دیده شود قوز ایجاد شده است. در حالت معمول، در فرد ایستاده خمیدگی ۲۰ تا ۴۰ درجه در ستون فقرات مشاهده می شود، اگر این خمیدگی از ۶۰ درجه بیشتر شود فرد دچار قوز شده است. با پزشک کالا همراه باشید تا با علل ایجاد قوز کمر و راههای درمان قوز کمر آنان بیشتر آشنا شوید.

علل ایجاد قوز کمر

علتهای مختلفی می تواند باعث ایجاد قوز در فرد شود. این حالت می تواند ژنتیکی بوده و به دلیل حالت نامناسب اندام در زمان خردسالی باشد همچنین می تواند در اثر اشکال در رشد ستون فقرات به وجود آید. در زیر به برخی موارد دیگر اشاره می شود:

 • قوزهای مادرزادی: بعضی از نوزادان هنگام تولد، چند مهره از ستون فقراتشان به یکدیگر چسبیده است و به طور مادرزادی حالت قوز در آنها دیده می شود. دلیل این بیماری مشخص نیست و در ظاهر حالتی ژنتیکی است.
 • قوز اندامی: حالت نامناسب اندام های بدن خصوصاً بد نشستن می تواند قوس کمر را به مرور زمان زیاد کرده و باعث بروز قوز شود. به ویژه در کودکان به دلیل بد نشستن در پشت میز و هنگام انجام تکالیف، بلند کردن کیف سنگین که باعث کشیدگی در رباط ها شده و قرار گرفتن ستون مهره ها را دچار اختلال می کند. به این حالت از ایجاد قوز که به علت حالت نادرست اعضای بدن ایجاد می شود قوز اندامی گفته می شود.
 • حالت غیرنرمال ستون فقرات: این حالت به علت رشد غیر طبیعی مهره ها می باشد. در این حالت مهره ها به جای حالت مربعی، به صورت مثلث و سه گوش رشد می کنند و حالت غیر طبیعی به خود می گیرند. رباط های اطراف این مهره های مثلثی شکل ضخیم تر از حد معمول می باشد و موجب شدت گرفتن قوز می شود. به این حالت از ایجاد قوز، قوز کمر شوئرمن گفته می شود. در این مورد قوز می تواند در اثر ژنتیک اتفاق بیفتد و ارثی باشد.
 • برخی بیماریها: بعضی از بیماریها مانند پوکی استخوان، بیماری پاگت، مهره شکاف دار، دیستروفی عضلانی و … می توانند باعث ایجاد قوز شوند.
 • ضربه: در مواقعی ممکن است به ستون فقرات ضربه وارد شده و موجب آسیب به آن گردد.

عوارض:

برخی اوقات قوز بدون درد است و تنها عارضه ی آن حالت غیر طبیعی بدن است که در ظاهر فرد اثر بدی دارد. علاوه بر شکل ظاهر، قوز می تواند باعث مشکلاتی نظیر کمر درد، آسیب دیدگی و ملتهب شدن ستون فقرات، سفتی کمر و باعث بروز حالت خستگی در فرد شود.  این بیماری در بزرگسالان سخت تر درمان و جبران می شود. این بیماری با گذشت زمان شدیدتر شده و ممکن است بلعیدن و نفس کشیدن را دچار اختلال کند.

راه های درمان قوز کمر:

درمان این بیماری بستگی به علت شکل گرفتن قوز، سن بیمار، نشانه های بیماری و قوس کمر دارد. در اینجا به چند مورد از راه های درمان قوز کمر اشاره می کنیم:

 • تمرینات کششی: در حالتی که قوز اندامی باشد، با تصحیح حالات اندامی و مناسب نشستن و انجام تمرینات ساده می توان آن را درمان کرد. در مراحل ابتدایی شروع بیماری بهتر است به پزشک مراجعه کرده و رادیولوژی انجام شود تا میزان انحنا و افزایش آن را بتوان تشخیص داد. باید حرکاتی انجام داد که باعث انعطاف پذیری ستون فقرات شود، حرکات کششی می تواند یکی از بهترین روشهای درمان در مراحل ابتدایی شروع بیماری باشد.
 • محصول قوزبند : در مواقعی که بیماری پیشرفت کرده است بهترین راه درمان استفاده از یک قوزبند است تا به ستون فقرات کمک کند و از افزایش قوز پیشگیری کند. این راه در درمان قوز شوئرمن مفید و موثر است.
 • مراجعه به فیزیوتراپ: با مراجعه به فیزیو تراپ و انجام حرکات ورزشی می توان انعطاف پذیری ستون فقرات و کمر را افزایش داد. بهتر است همراه با فیزیوتراپی از قوزبند استفاده شود تا سیر درمان سریع تر صورت گیرد.
 • درمان شیمایی: برای کاهش درد و سختی کمتر در فرد می توان از داروهایی که پزشک تجویز می کند استفاده کرد.
 • جراحی: وقتی قوز کمر و پشت به پیشرفت خود ادامه دهد و انحنای آن از ۸۰ درجه بیشتر شود، راه های دیگر کمتر می توانند در بهبود این قوز موثر باشند و باعث بهبودی آن نمی شوند. در موارد پیشرفته؛ قوز می تواند به نواحی پایین تر هم سرایت کند و مشکلات عدیده ای نظیر تحت فشار قرار دادن ستون مهره ها، درد طاقت فرسای کمر و فشردگی اعصاب را برای فرد ایجاد کند. جراحی قوز کمر برای کم کردن درد و کمک به کاهش عوارض ناشی از قوز پیشرفته صورت می گیرد. یکی از رایج ترین این عمل ها، همجوشی نخاع است که در آن چند مهره که بیشتر صدمه دیده اند را به هم جوش می دهند.

مزایای استفاده از قوزبند

قوزبند با جهت دهی مناسب به وضعیت قرار گرفتن اندام های مختلف بدن همچون شانه، کتف، گردن، کمر و پشت باعث جلوگیری از پیشرفت قوز شده و دردهای ناشی از این انحنا را کاهش می دهد. این محصول برای افرادی که باید به مدت طولانی در حالت نشسته باشند و در معرض ابتلا به کیفوز و ضعف های عضلانی  هستند، توصیه می شود. زیرا وضعیت قرار گرفتن اندام های بدن را به طور صحیح حفظ می کند.

همچنین با تنظیم کردن کش قوزبند می توان از افتاده شدن شانه ها و قوس کمر جلوگیری کرده و به مرور زمان باعث بهبود و کاهش این عارضه ها شد.

 

یک فکر در مورد “تاثیر قوزبند در درمان قوز کمر

 1. سلام
  واقعا عالی بود
  ممنون

  1. modir گفت:

   سلام
   بسیار خرسندیم که مفید فایده بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *